Arduino Nedir?

Arduino Nedir?

Arduino, günümüzde kısa sürede popülerleşen elektronik projelerin vazgeçilmezi haline gelmiş olan çeşitli versiyonlarıbulunan mikro denetleyici ve programlama için gerekli olan ekipmanları üzerinde barındıran geliştirme kartlarının genel adıdır. Bu geliştirme kartlarının üzerinde giriş ve çıkış pinleribulunmaktadır. Giriş pinlerini kullanarak analog veya dijital çıkışlı sensörlerden gelen verileri arduino geliştirme kartlarımıza aktararak çeşitli elektronik işlemler geliştirebiliriz. Çıkış pinlerini kullanarak da üzerinde bulunan motor kontrolcü kartlarına, led sürücülerine ve diğer çıkış birimlerine çıkış sinyalleri sağlanabilir. Tek başına interaktif nesneler oluşturmak için kullanıldığı gibi bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlarda da kullanılabilir.

Arduino için hazır üretilmiş kartlar satın alabilir veya kendiniz üretebilirsiniz. Kendi arduino kartınızı oluşturup kullanabilir, klonlayabilir veya satabilirsiniz. Bu geliştirme kartlarının donanımında bulunan bir adet mikrodenetleyici, programlayabilmek ve diğer devrelerle bağlantı kurabilmek için yan elemanlar bulunur. Kolay kullanılabilir ve esnek bir yazılım/donanım mimarisine sahip olan Arduino aynı zamanda açık kaynaklı (open source) bir elektronik geliştirme kartıdır.

Arduino Bileşenleri Nelerdir?

Arduino temel bileşenleri şu şekildedir;

Arduino geliştirme ortamı (IDE)
Arduino bootloader
Arduino kütüphaneleri
AVRDude

Arduino ile Neler Yapılabilir?

İnteraktif projeler geliştirmek amacı ile tasarlanmış olan elektronik yazılım ve donanım temelli bir geliştirme programı olan Arduino pek çok amaç için kullanılabilir. Açık kaynak kodlu yapısı tamamen isteğinize bağlı geliştirmeler ve tasarımlar yapmanıza imkan sağlar. Hazır tasarıma sahip Arduino kartlar alabilir ya da kendi komponentiniz ile Arduino devrenizi programlayabilirsiniz.

Ardunio programlama dili C dili ile oldukça benzerdir. Temel bir C bilgisi ile Arduino kodlamak mümkündür. Kodlama işlemini bitirdikten sonra Arduino karta bir usb kablosu ile aktarabilirsiniz. İlk kez böyle bir projeye başlayacaksanız eğitim videolarından ve internette bulunan kaynaklardan detaylı araştırmalar yapabilirsiniz. Yüz yüze eğitimler alabilirsiniz.

Arduino ile neler yapılır sorusunun cevabı oldukça kapsamlıdır. Herhangi bir meslek dalından insan, öğrenciler ve isteyen herkes hobi olarak arduino ile projeler geliştirebilir. Arduino ile proje geliştirmek sadece profesyoneller için

Arduino ile proje geliştirmek sadece profesyoneller için değil, herkes için mümkündür. Arduino’da bulunan analog ve dijital pinler sayesinde sinyallerin işlenmesi mümkün oluyor. Arduino’ya bağlanabilen sensörler aracılığı ile ortam etkileşimli giriş sinyalleri elde edilebiliyor. Bu sinyaller ile algoritmalar kurulabiliyor ve çıkış sinyalleri üretilebiliyor.

Çeşitli robotlar, elektronik sistemler, drone, otomasyon sistemi, akıllı sistemler, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen araçlar, giyilebilir teknoloji alanında çalışmalar gibi pek çok alanda projeler geliştirebilir.

 

Arduino ile proje yapılabilir mi?

 

Arduino ile aklınıza gelebilecek neredeyse tüm yazılımsal ve donanımsal projeler yapılabilir. Açık kaynak kodlu yapısı geliştirmeye olanak sağlar. Amatör ya da profesyonel olarak Arduino ile proje yapılabilir. Hangi alanda ve ne tür bir proje yapılacağı kişinin hayal gücüne ve uzmanlık alanına bağlıdır. İnternet üzerinde önceden Arduino ile geliştirilmiş projeleri ve kaynak kodları inceleyerek fikir sahibi olunabilir. Özellikle küçük çocuklarda robotik kodlamaya giriş için Arduino kartlar sıklıkla tercih edilir.

Bunlara örnek olarak;

1. Robot kollar,
2. Otomatik bahçe sulama sistemi
3. Sıcaklık sensörleriyle çalışan sistemler
4. İnsansız hava araçları,
5. Akıllı evler,
6. Akıllı arabalar,
7. Engellerden kaçan robot
8. Dengede durabilen robot
9. Drone sistemler
10. Haberleşme sistemleri
11. Güvenlik sistemleri

Arduino, Wiring tabanlı C/C++’a benzer bir dil ile programlanmaktadır. IDE ortamı ise Proccessins temel alınarak geliştiriliyor. Temel bir yazılım bilgisi ve gerekli teknik bilgiler ile projeler geliştirilebilir. Çeşitli dokümanlardan ve eğitimlerden yararlanarak geliştirmeye başlanabilir